היסטוריה של הפרקט

במאה ה 16 בזמן שרוב האנשים הפשוטים והסוחרים באירופה היה רצפה מעפר, בתיהם של העשירים והמלוכה כללו אריחי שיש. השיש דרש שטיפה מתמדת שבמהירות הובילה לריקבון של קורות העץ שמתחת לאריחי השיש. לאחר מכן בשנת 1684, סוג חדש של ריצוף הוצג בורסאי שבצרפת. ריצוף זה נעשה על ידי חיתוך ידני של חתיכות קטנות של עץ קשה בצבעים שונים וצורות גאומטריות שונות (ריבועים, משולשים וטבליות) הדבוקים לרצפת הבטון ולאחר מכן עובדו ולוטשו.

ארמון וורסאי – מסדרון המראות http://en.chateauversailles.fr

ארמון וורסאי – חדר שינה של המלכה chateauversailles.fr

את העיצובים שנוצרו על ידי התקנת רצפות עץ המכונה היום  "parquet de Versailles"- "פרקט וורסאי" והוצאו אז כ "parquet de menuiserie" – "פרקט בנגרות עץ". רצפות אלה היו עצמם יצירות אמנות ולקחו זמן רב ומיומנות כדי להניח אותם. נחשבו אז לרצפות יוקרתיות במיוחד והופיעו רק בבתיהם של המשפחות אמידות ומלכותיות ביותר כמו שגם נבחר ב 1693  ע"י האדריכל השבדי, דניאל קרונסטרום, לארמון גרנד טריאנון.

ארמון גרנד טריאנון wikipedia.org

חדר שינה באחוזה של מארי אנטואנט chateauversailles.fr

רצפות הפרקט קבלו תשומת לב מרובה באירופה. במאה ה -17, מקצוע הפרקט גדל והפך לאומנות. 'פרקט אומנותי' התפתח באירופה מהר מאוד עם טכניקת התקנת פרקט שהפופולרית ביותר הייתה "אדרת דג" (פרקט פישבון). אז, במאה ה 17 התקנות הנפוצות ביותר היו פרקט לוחות ופרקט מלבני. פרקט ארמונות ופרקט מוזאיקה התפשטו בשנת 1750, ומיוצרים מסוגים נדירים של עץ.

פרקט ארמונות .anitasfeast.com

פרקט מוזאיקה

פשטותו וגדולתו באו לידי ביטוי בארמונות רבים המשלבים את עיקרון הסימטריה עם העיטורים לקונים והחגיגיים של פנים הארמון, דוגמה נפלאה לפרקט אומנותי האירופי. אחד מהאולמות המפוארים ביותר של הארמון וורסאי הוא הביתן המצרי עם הרצפה המיוחדת שלה. החלק המרכזי שלה עם מדליונים עצומים והוא מונומנטלי.
רצפות עץ האלו תוחזקו על ידי עובדים ופועלים שכירים שבילו שעות ארוכות בניקוי וליטוש רצפות אלה כדי לשמור אותם מבריקים וחדשים. בסופו של דבר, בשל העובדה כי החומרים לא היו עמידים במיוחד, הפרקט היה מתחיל בשלב מסוים להיסדק ולהתעוות והיה צורך להחליפו ולהתחיל את כל התהליך מחדש.

באמריקה, עם השפע העצים, ריצוף עץ הפך לפופולרי יותר ואפילו משפחות עניות יכלו להרשות לעצמם, פשוט על ידי הנחת קרשים של עץ חתוך שהיה מלוטש על ידי שנים של קרצוף והליכה מעליהם, אך הפרקט נשאר תמיד למי שיכל להרשות לעצמו את האחזקה היקרה שלה.
הרצפות פרקט עץ נשארו פופולריים עד 1930, כאשר הופעתו של ייצור השטיחים התעשייתי אפשרו לאנשים לרכוש שטיחים מקיר לקיר כדי לכסות את רצפות העץ בגלל החזקתו המרובה. במשך זמן מה, נראה כמו שרצפות הפרט התישנו לגמרי ושטיחים היו הכיסוי רצפה המועדפת.
עם זאת, החל בשנת ה -1980 וה - 90 נוצר מחדש עניין רב בריצוף פרקט בשילוב עם טכניקות ייצור טובות יותר וחומרים עמידים יותר, וחל התעוררות מחודשת בענף ריצוף העץ. כיום, ישנם סגנונות רבים של רצפות פרקט לבחירה והמחירים הרבה יותר עממיים מאשר העבר.

רצפות פרקט שוב פופולריים, כאשר העיצובים של רצפות אלה מוסיפים יופי נוסף ליופי הטבעי והחמימות של חללים מודרניים. הממדים של הפרקט עובדים גם בבית כפרי כפי שהוא עושה בבית סופר אולטרה המודרני. המרקם העשיר, גוונים שונים של עצים וגימורים העמידים רק מוסיפים זוהר וחן.
אמנם עיצובים רבים של ריצוף עץ, הפופולרי ביותר הוא פרקט לוחות "פלנק". נעלמו להן העיצובים המורכבים ואמנותיים של המאה ה 16 ובמקומם, רצפות עמידים יותר לאורך זמן רב יותר עם יופי ועיצובים שקטים שהופכות אותם עוד יותר מבוקשים ופופולריים מכפי שהיו בימים ההם.

כיום, עדיין קיים שוק הצמה לרצפות עץ בעיצובים מיוחדים – אריחי וורסאי, פרקט פישבון, שברון ומוזאיקה, אך הפעם הוא קיים עם הטכנולוגיה של המאה 21. רצפות פרקט יפים, מיוחדים ועמידים ללא תחזוקה כלל. הרקולס מספקת את אלה משלל חברות מכל העולם:

החברה הצרפתית PANAGET

החברה ההולנדית HAKWOODהחברה ההולנדית HAKWOOD

החברה האיטלקית MAZZONETO

email call waze waze