מה ההבדל בין פרקט עץ מלא לעץ רגיל?

רבים אינם יודעים כי קיים הבדל בין עץ מלא לעץ רגיל עד אשר הם מגיעים לשלב בו הם מחליטים לשדרג את המראה של הבית והמשרד וזאת על ידי התקנת פרקטים. מטרתו של מאמר זה היא לגולל בפניכם את ההבדלים בין שני אלו תוך פירוט אודות יתרונותיהם, חסרונותיהם ומאפיינים שלהם.

 

מהו פרקט עץ מלא?

אם גם אתם החלטתם לקנות פרקט ואתם תוהים מדוע המחיר של פרקט עץ מלא גבוה יותר ממחירו של פרקט עץ רגיל, חשוב שתדעו כי בהשוואה לעץ רגיל ומעובד, עץ מלא בא בצורתו הטבעית ללא שום שינוי, עיבוד או תוספת. העץ מגיע ישירות כגזע או כפי שהוא נראה בטבע לאחר שכורתים אותו. בישראל, רוב האנשים בוחרים לרכוש עצים טבעיים מסוג דובדבן, אלון, בוק, הונבה ועוד. בלקסיקון המקצועי פרקט עץ מלא נקרא פרקט גושני.

מבחינת המחיר, כאן מדובר על עלות גבוהה יותר מאשר פרקטים מעץ שכבתי או פרקטי למינציה. חשוב לזכור כי שיטת החישוב היא על פי מטר רבוע וכאשר מדובר בעץ מלא המחירים יכולים להאמיר גם לכמה מאות שקלים למטר. הכל תלוי בסוג העץ בו אתם בוחרים ובאיכות שלו. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי אם תחליטו על עץ מיובא ממדינות שונות בחו"ל הסיפור יהיה יקר יותר מאשר פרקטים מאותם עצים המצויים במדינתנו.

חשוב לקחת בחשבון כי התקנה של פרקט מעץ מלא מורכבת יותר מהתקנות של פרקטים מסוג למינציה ופרקטים שכבתיים. כאן המתקין יבחן את השטח עליו אמור להיות מותקן הפרקט ובהתאם הוא יגיע להחלטה הנכונה ביותר אם שיטת ההתקנה המתאימה היא מסמור או הדבקה של הפרקט.

 

מהו פרקט "רגיל"

כאן מדובר על פרקטים מעובדים אשר לרוב עשויים ממספר שכבות (בדרך כלל ניתן לבחור בין 3 שכבות, 4 או 5). השכבה הראשונה והעליונה של פרקטים אלו תמיד תהיה מעץ מלא ואילו השכבות אשר מתחתיה יהיה מעץ מעובד, בדרך כלל עץ אורן או סוג אחר של עץ ישראלי אשר מעורבב עם נסורת ועם דבק. היתרונות של פרקטים מסוג שכבתי באים לידי ביטוי במחירים ובמראה. המחירים נמוכים יותר והמראה עדיין מרשים וזאת למרות שלא מדובר בעץ מלא. החסרונות באים לידי ביטוי בכך שקיים סיכוי גבוה שהשכבות ייפרדו ואז תצטרכו להדביק אותם מחדש ובעצם העובדה כי מדובר בעץ מעובד אשר נחשב פחות איכותי מעץ מלא.

לסיכום, המראה של עץ מלא יוקרתי ומרשים ביותר והאיכות שלו גבוהה אך העלות שלו גבוהה והתחזוקה הנדרשת מאסיבית. פרקט מעץ רב שכבתי אמנם נחשב פחות איכותי, אך העלות שלו נמוכה יותר, המראה שלו גם כן מרשים והתחזוקה הנדרשת פחותה מעץ מלא.

במידה וחיפשתם מטבחים עם פרקט קיימים אתרים מצויינים בהם תוכלו להיתבונן בעיצוב מטבחים עם פרקט סתם כדי לקחת השראה לעיצוב המטבח.

email call waze waze