מהם פאנלים לפרקטים?

פאנלים לפרקטים הם תוספות בנות מילימטרים אחדים למילוי הרווח בין קצה הפרקט לבין הקיר. בעוד ריצוף רגיל מגיע עד לקיר, הפרקט אינו מגיע עד אליו. הסיבה להשארת הרווח היא בשל תכונות החומר- נטייתו להתרחב ולהתכווץ בגלל שינויים בטמפרטורה ובלחות ובשל עומס ולחץ על הפרקט שנוצר בשל דריכת בני אדם עליו.
המרווח - צר וקטן ככל שהוא- עלול לשמש מקור לחדירת לכלוך ולחות אל תוך הפרקט ואל השכבה שמתחת לו, ולכן נדרשת אטימתו. האטימה מתבקשת גם מבחינה אסתטית.


התקנת פאנלים היא עבודה המחייבת ידע מקצועי, כלי עבודה מתאימים ומיומנות מעשית. חשוב לבחור בפאנל ובספים (ביחיד:סף) מתאימים ונדרש להקפיד ולדייק בהתקנתם על מנת ליצור רצף ריצופי בין הריצוף הרגיל ובין הפרקט או בין מקטע אחד של פרקט למקטע אחר.
הצורך בהתקנת פאנלים הוא אחת הסיבות העיקריות לכדאיות העדפת מתקין מקצועי על פני התקנה עצמית. כאשר אתם יוצרים קשר עם חברת פרקטים אתם יוצרים קשר עם אנשי מקצוע אשר יחד עם הפרקט המבוקש יש לה גם פנלים לגימור פרקטים.


קיימים פאנלים מחומרים שונים כגון MDF (חומר העשוי סיבית דחוסה), ויש המשתמשים גם, אם כי הרבה פחות, ממתכת ומעץ.
על מנת  להתקין פאנלים באופן מקצועי נדרש גם ציוד מתאים כגון אקדח דבק חם. את הפאנל יש להדביק אל הקיר בלבד ולא אל הפאנל עצמו. על הפאנל להיות מונח על הפרקט צמוד מאוד אליו ולאפשר לו תזוזה קלה (כאמור, בשל נטייתו להתרחב ולהתכווץ). חשוב לציין כי אם מדביקים פאנל לפרקט הוא עלול להתעקם ולהיתלש מהקיר.
שימוש באקדח דבק אינו מתאים לכל סוגי הקירות, בעיקר לקירות גבס, קירות שאינם ישרים. בקירות כאלה יש להשתמש בתפסנים מיוחדים העשויים מתכת, שאותם מצמידים אל הקיר באמצעות בורג.


לבד מפאנלים עשויים המתקינים להיזקק גם לסף, כאשר נדרש לגשר בין מפלסי גובה שונים, כגון גובה הפרקט לגובה הרצפה, או כאשר נדרש גישור בין שני משטחי פרקט. בסוג הראשון משתמשים בסף "משווה גבהים" ובסוג השני משתמשים בסף "בין חדרים".


על מנת לשוות לפרקט מראה אסתטי וכדי שהוא יהיה איכותי ובטיחותי נדרשת התקנת פאנלים כחלק בלתי נפרד מהגימור שלו. זו סיבה מספיקה להיעזר בשירותיה המקצועיים ומניסיונה של חברה להתקנת פרקטים.
הואיל והפאנלים והספים מהווים חלק בלתי נפרד מהתקנת פרקטים, ברור כי מי שאינם אנשי מקצוע לא יוכלו להתקין במו ידיהם פרקט שייתן מענה לאורך שנים לחיפוי רצפות בבית, במשרד או בכל מקום שבו הוא אמור להיות מותקן.


בהקבלה ובהשאלה להנחה הרווחת לפיה, חוסנה שרשרת נבחרת על פי חוזקה של החוליה החלשה ביותר בה – טיב הפרקט ואיכותו כמו גם הערך המוסף הדקורטיבי שלו נבחן על פי חוזקם של החיבורים בין הפרקטים ובין הפאנלים והספים.

email call waze waze