כל מה שרצית לדעת על דקים

משטחי דקים התחבבו, בשנים האחרונות, על ישראלים רבים שביקשו להעניק לגינה או למרפסת שבביתם מראה משודרג. האפשרות להתקין משטחים שכאלה, מסוגים שונים ומגוונים של חומרי גלם (טבעיים, כמו גם סינטטיים) בגימורים וברמות מחיר לכל כיס, הביאו לכך שהם נעשו נפוצים למדי. בחירה בדק הנכון היא פונקציה של כמה מרכיבים וביניהם טיב ההתקנה והמתקין, עיצוב מבוקש, והתקציב האישי. יש כאלה שמנצלים את ההזדמנות ומתקינים דק ביחד עם פרגולת עץ תואמת.

 

דק איכותי לחצר

כדי למצוא את הדק האיכותי והמתאים ביותר, חשוב לא רק לבחור בסוג חומר הגלם המתאים, כי אם גם למצוא את המתקין האיכותי והמנוסה. הסיבה לכך פשוטה – קיימות אפשרויות רבות להתקנת רצפת דק, בגימורים מסוגים שונים, וכן כזאת שתתאים בצורה הטובה ביותר לסביבה שבה תבוצע ההתקנה. מתקין ברמה גבוהה, אשר רכש ניסיון בתחום זה של עבודה, ואשר מכיר את היתרונות והחסרונות של כל סוג וסוג של חומר גלם (עצים רכים, עצים קשים, חומרים סינטטיים) יסייע להתאמה הסוג המתאים לכל לקוח.

 

בחר לך דק

שלב חשוב בהתקנה של דק הוא בחירה בחומר הגלם המתאים, שיכול להיות משני סוגים עיקריים – עץ או סינטטי. את ההתקנה ניתן לבצע בשיטה רגילה, כלומר עם קידוח והברגות, אך יש מתקנים שצברו ניסיון גם בהתקנות ללא קידוחים וללא הברגות. הבחירה בחומר הגלם יכולה להיעשות על ידי הלקוח, אבל מומלץ להיפגש עם בעל מקצוע ולקבל את חוות דעתו בדבר שיטת ההתקנה שהוא ממליץ, וסוג העץ או העצים שיתאימו למיקום המיועד.

 

מעץ או לא מעץ

השאלה האם להתקין דק קלאסי, כלומר כזה שעשוי עץ, או לבחור בכזה שעשוי מחומרים אחרים, לא יכולה לקבל מענה אחד. חשוב להתייעץ עם המתקין ולהבין מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה. עץ אורן, למשל, שמשמש בתעשיית הדקים כבר שנים רבות, נחשב למבוקש מאוד. מדובר בחומר גלם זול, יחסית, אך גם כאן ניתן לעשות שימוש בסוגים איכותיים יותר של לוחות, או לבחור באלה הזולים יותר.
לוחות עץ איכותיים יותר לעומת עץ האורן, עשויים מאיפאה. כאן מדובר בחומר עמיד יותר, יקר יותר ובעל מראה יוקרתי יותר. מדובר בחומר שנחשב לקשה יותר, לעומת עצים רכים, דבר שמשפיע גם עץ צורת התחזוקה שלו.
מלבד הדקים שעשויים לוחות עץ, ישנן גם חברות שמתמחות בהתקנה של חומרים סינטטיים. בנושא זה, הדעות חלוקות – יש הטוענים שמדובר בחומר גלם איכותי ועמיד, ולעומת זאת יש שלא מוכנים לוותר על המראה והתחושה של העץ הטבעי.

 

דק בשילוב עם פרגולה

לצד משטחי הדק, חשוב להזכיר את האפשרות להתקנה של פרגולה איכותית. ישנן חברות שעוסקות בבניית פרגולות, לצד התמחותן בבניית דקים שונים, ולא בכדי. שני התחומים יכולים להשתלב יחד לא רק מבחינה של שימוש בחומר גלם טבעי וירוק. בעלי בתים רבים מעניקים לגינה או למרפסת שלהם מראה חמים ומיוחד באמצעות פרגולה נאה, דק איכותי, או שילוב של השניים. לכן, בחירה בבעל מקצוע שעוסק בשנה התחומים, יכולה להוכיח את עצמה כמוצלחת.

email call waze waze