פרקטים ומים

שאלה נפוצה בקרב לקוחותינו היא מה נדרש כאשר רוצים לרצף חדרי אמבטיה או מטבחים בפרקט?

פרקט למינציה עמיד למים!

פרקט בחדר אמבטיה משדרג באופן משמעותי את החלל, יוצר אווירה חמה ויוקרתית. מעבר לכך פרקט מבודד מחום לקור, יתרון התענוג ביציאה מאמבטיה לפרקט המעניק תחושת חום להבדיל מרצפה קרירה. הבעיה העיקרית היא שפרקט צובר לחות מחדירת מים ורטיבות, וחלל האמבטיה הוא מקום בו יש המון לחות. מרבית הפרקטיים עלולים להתנפח, לקבל דפורמציות, להירקב ולהתפקע מהרצפה.  אז איך בכל זאת, לא מתפשרים במראה ובהרגשה?

תכירו  את Aquastyle 832 מבית  היוצר של Taekett,  Aquastyle 832 היא מערכת מהפכנית עמידה במים, אידיאלית לכל חדר החשוף לדליפות מים ולחות. עם תחזוקה קלה ונראות טובה, זוהי הבחירה האידיאלית למטבחים וחדרי אמבטיה. יכולתה למנוע חדירת מים מובטחת על ידי הטכנולוגיה הייחודית שלה למניעת חדירה של לחות (MRTech). Aquastyle 832 מרכיב תכונות איכותיות רבד: בטיחות (אנטי החלקה), עמידות מוגברת למכות, שחיקה, כתמים ועדיין שומרת על נראות טובה ותחושה של פרקט עץ אמתי. הפרקט Aquastyle הוא פתרון גלובלי לאזור סגור לחלוטין עם מגוון שלם של אבזרים ייעודיים לאיטום מושלם.

כיצד הדבר עובד?
(MRTech) היא פורמולה ייחודית מיושמת על החיבורים של הלוחות המונעת חדירה של מים דרך הלוחות ומפחיתה את הסיכון של נזקי לחות.

אחריות
Taekett נותן 10 שנים אחריות.

 

פרקט עמיד למים

פרקט שבא במגע עם כמות גדולה של מקבל דפורמציות, להתנפח ולהירקב. מסיבה זו פרקט לא נועד לחוץ, אלה בתור חללים סגורים שמגנים עליו מפני נזקי הטבע. ישנם מוצרים המיועדים לחוץ כמו הדק. הוא מורכב מעצים החסינים באופן טבעי מחדירה של נוזלים ואופן התקנתו  שונה מהתקנה של פרקט.

היום משתמשים בפרקט שכבתי (Engineered Wood Flooring או תלת שכבתי, רב שכבתי וכיו"ב), זהו פרקט שהתפתח ומתפתח ב 150 שנה האחרונות עם התפתחות התעשייה. פרקט השכבתי בנוי משכבה עליונה הנקראת "שכבת המדרך" שהיא עצם העץ עצמו המוצג כרצפה עצמה. מתחתיו עצים זולים יותר הנקראים Plywood. תלת שכבתי נקרא 3-ply או 3-layer רב שכבתי נקרא Multilayer. הפרקטיים השכבתיים עמידים יותר מפרקט עץ מלא (גושני) כאשר מדובר בלחות או רטיבות. הסיבה לכך, שהשכבות מודבקות לאורך שכבת המדרך, נגד סיב העץ ולא לעורכו (כלומר שתי וערב) וכך כל שכבה נוספת. התוצאה היא פרקט עמיד יותר שלא מתעוות בקלות. הטכניקה הזאת הפכה את ההתקנה לפשוטה וקלה יותר.  אם זאת, פרקט שכבתי עדיין רגיש לכמות גודלה של המים. חברת Hakwood פתיחה פרקט שעמיד למים באופן משמעותית מפרקטיים הקיימים היום בשוק. הסיבה לכך שהיא משתמשת ב Duoplank.

Duoplank

ה Duoplank, בניגוד ל Plywood הרגיל, עוביו בין 11 ס"מ ל 14 ס"מ ובין 7-10 שכבות עץ. סוגים האחרים של Plywood הם רק בן 5 - 3 שכבות. הדבק מעט שונה בין שני הסוגים. אחד ההבדלים ה  Duoplank אין חללים בפנים שלה. לעומת סוגים אחרים של Plywood, ישנם מרווחים בין השכבות. התוצאה היא בסיס פרקט שעמיד למים.

מי זו  Hakwood?

חברת Hakwood הנה יצרנית חדשנית, הולנדית של ריצוף עץ איכותי כבר למעלה מ 200 שנה. הקולקציה של אלון אירופאי וזנים טרופיים שלהם התאפשרו בשיתוף פעולה עם המעצבים והאדריכלים המובילים בעולם.

רצפות הפרקט של Hakwood מעטרות את החללים העכשוויים ביותר בעולם, למעלה מ 40 מדינות ברחבי העולם. מבר קוקטיילים בדבלין ועד למלון המפואר ביותר בפריז שעוצב על ידי פיליפ סטארק.

כממציאים של  Hakwood ,Duoplank מובילה בטכנולוגיית ריצוף. בנוסף לעיצובים החדשניים שלהם, הם מסוגלים לבצע כל ריצוף עץ שאתה יכול לחשוב עליו ומסוגלים לייצר אותה במהירות, ללא כל פשרה באיכות. לכן שילוב של ההשראה שלך והריצוף שלהם מביא תמיד מוצר מנצח.

הרצפות ההנדסיות של Hakwood הן התשובה לרבים מהמגבלות של הרצפות העץ בעולמנו המודרני. זו הרצפה המושלמת, ללא כל פשרה, למי שדורשים רצפה אמתית ואיכותי ללא כל החסרונות של רצפות עץ.

מבין דפיו של האיגוד הטכני הלאומי לריצוף בעץ - פרסום המס 'A100

רוב זמן, רצפת עץ מותקנת ומשתלבת היטב, אבל אז נראים סימניי סדקים ועיוותים שונים. אלה הם שינויים הנפוצים ביותר שלחות יכולה לגרום לרצפת עץ. על המתקין הפרקט ליידע את לקוח הקצה על התנהגות העץ ביחס ללחות בחלל. רוב הפרקט מעץ המלא יתכווצו (יקטנו) בתקופות של לחות נמוכה, בדרך כלל בעונת התחממות, לפעמים משאירים סדקים בולטים בין לוחות, או לחילופין ירחבו בתקופות של לחות גבוהה, חודשי קיץ. כדי למזער את ההשפעות הללו. משתמשי הפרקט יכולים לייצב את סביבתו של המבנה באמצעות טמפרטורה ובקרת לחות. למרבה המזל, רוב המקרים הקשורים בלחות ניתן לפתור, במהלך או מיד לאחר ההתקנה.

סודות מים ועץ

ההסבר הפשוט שתלמידים לומדים בבית הספר - עצים גדלים עם השורשים באדמה ועלים באוויר, והוא עדיין משמש כבסיס להבנת מערכת יחסים הלא נגמרת בין מים ועץ. השורשים אוספים את הלחות וחומרים מזינים מהאדמה ולשלחים אותם על העלים. כלים אלה דומים ל"מייתרים" בגבעול הסלרי או קבוצת קשיות שתייה מחוברות יחד, המים עולים ויורדים לאורך העץ.
זו עדיין הגרסה הפשוטה להסביר איך עץ עומד וחי המורכב מסיבים אנכיים. תחתוך את העץ והסיבים יהיו אופקיים. תהפוך אותו לפרקט ומסמר אותו לרצפה ורוב הסיבים הם עדיין אופקיים, לאורכה של הלוחות. בעץ החי, הסיבים עמוסים בלחות. לאחר שנחתך, העץ מתחיל להתייבש, בדיוק כמו וורד שנובל לאחר שנקטף. הסיבים לא קולטים יותר מים והעץ מתחיל להתייבש , הוא מתכווץ בעובי או בקוטר. התכווצות זו, אופיינית לכל העצים והיא קריטית בהבנת השפעת הרטיבות על ריצוף עץ.
תכולת הלחות בעץ מלא מוגדר כמשקל מים בעץ. הוא מבוטא כאחוז ממשקל העץ בתנור יבש. משקל, הצטמקות, חוזק ותכונות אחרות תלויים בתכולת הלחות של עץ. בעצים, תכולת לחות יכולה להגיע לכ 200 אחוזים ממשקלו של החומר העץ עצמו.

סיבי עץ יציבים כאשר תכולת הלחות היא מעל לנקודת רווית הסיבים, לרוב כ 30 אחוזים. מתחת לזה ממד השינויים בעץ יוצר רווחים או הפסדי לחות. הנה כמה נקודות של כיווץ ונפיחות:

  • ההצטמקות מתחילה בדרך כלל מ 25%-30% לחות, בנקודת רווית הסיבים של עץ. ההתכווצות ממשיכה לאפס אחוזי הלחות, מצב ששבו הוא נמצא בייבוש תנור.
  • נפיחות מתרחשת כאשר עץ מקבל לחות, הוא מגיע מאפס עד 25-30%, נקודת רווית הסיבים. עצים שונים מפגינים יציבות שונה ללחות, אך הם תמיד מתכווצים ומתנפחים ביותר בכיוון של טבעות הצמיחה השנתיות (נקודת השקה), כמחצית לאורך הטבעות (רדיאלית) ורק כמויות זעירות לאורך התבואה (longitudinally). משמעות הדבר הוא, כי ריצוף בניסור - Plain Sawn נוטה להתכווץ ולהתנפח יותר ברוחב מאשר ריצוף שנוסר ב quarter sawn , וכי רוב הרצפות לא התכווצו או התנפחו משמעותית לאורך.
  • באופן כללי, הריצוף צפויה להתכווץ בסביבה יבשה ולהרחיב בסביבה רטובה.
  • בין נקודת רווית הסיבים ומצב תנור (יבש), העץ ישתנה רק בכ 0.1% מהממד שלה לאורך הסיבים (לאורכו) בלוח המנוסר באופן שטוח. ישתנה על ידי 2%-8% מעבר לסיבים ולרוחב את הטבעות הטבעתיות (מלמעלה למטה), אם ניסור quarter sawn, ו5-15% על פני הסיבים ומקבילה לטבעות הטבעתיות (צד לצד), אם מנוסר ב Plain Sawn.
  • לוחות רחבים נוטים לנועה יותר מן מלוחות צרים. תנועה בקרש של 13 ס"מ גדול יותר דרמטית מאשר ברצועת עץ של 6 ס"מ.
  • תכולת הלחות האידיאלית להתקנת ריצוף יכולה לנוע בין 4 - 18 אחוזים, בהתאם לזן העץ, מיקומו הגיאוגרפי של המוצר הסופי והזמן בשנה. רוב רצפות עץ אלון, למשל, מנוסר יהיה בין 6%-9%. לפני ההתקנה, ריצוף מעץ מלא צריך להסתגל לאזור שבו ישתמשו בו, ולאחר מכן נבדק עם מד לחות על מנת להבטיח שתכולת הלחות המתאימה.

הערה: ריצוף מהונדס (למינציה) עץ בסופו להיות יותר יציב ממדי מריצוף עץ מלא, ולכן אינו מחייב באותה מידת הסתגלות לפני ההתקנה.

שיווי משקל של תכולת לחות

תכולת הלחות של עץ מתחת לנקודת הרוויה בסיבים היא פונקציה של גם לחות וגם הטמפרטורה היחסיות באוויר שמסביב. כאשר העץ לא צובר ולא לאבד לחות, שיווי משקל של תכולת לחות (EMC) כבר קיימת.


לטכנאי עץ יש גרפים שדווקא קושרים EMC ולחות יחסית ביחד, אבל ככלל אצבע, לחות יחסית של 25% נותן EMC של 5% ולחות יחסית של 75% נותנים EMC של 14%.
שינויים של 50% בלחות היחסית מייצרת שינוי - EMC של 10%. איך זה משפיע על ריצפת פרקט? תלוי בגודל השטח הנמצא בשימוש. אולם, נניח שווריאציית הרוחב היא רק 0.1588 מ"מ שינוי בלוחות של 6 ס"מ. זה כמעט 2.54 מ"מ של התרחבות לאחר 16 לוחות המונחות על הרצפה. חדר שרוחבו יותר מ 3 מטר, יגיע  קרוב ל 8 סנטימטרים של התרחבות או התכווצות מוחלטת.
ציפוי מגן אינו יכול למנוע מעץ לצבור או לאבד לחות, רק להאט את התהליך.

Seasoning של עץ

עץ שרק נוסר מתחיל לאבד לחות באופן מידי. צבעיו מתכות, מתפצל מעט וסדקים עלולים להתרחש. התנועה של לחות ממשיכה בשיעור שנקבע על ידי גורמים רבים, כוללים טמפרטורה, לחות וזרימת אוויר, עד שבנקודת שיווי משקל מגיע עם האוויר שמסביב. התכווצות והתנפחות של עץ הם שינויים ממדיים הנגרמים על ידי רווח או פסד של מים.
במונחים מעשיים התהליך עובד כך:

  1. עץ אלון שנחתך ללוח בעובי של 25 מ"מ, ברוחב 256 מ"מ ובארוך 2400 מ"מ. מונח על משקל, הלוח שוקל, כ 16 קילו.
  2. הלוחות מונח בערימה המופרדות אלה מאלה על ידי רצועות בגודל אחיד כדי לשמור על הלוח ישר. הערימה ממוקמת בכיוון הרוחות בכדי להאיץ את תהליך הייבוש. לאחר 2 עד 3 חודשים של ייבוש באוויר, הלוח ישקול כ 11 קילו. כעת מידותיו יהיו בעובי של כ 8 מ"מ, רוחב 247 מ"מ ו כ 2 מטר ארוך עם של 25% לחות.
  3. הלוחות מובלות במשאיות לרצפת העיבוד ומועמסים על כבשן יבש, בניין גדול מספיק כדי להכיל שלושה או ארבעה עומסי קרונוע של קורות עץ. אחרי שישה או שבעה ימים, אותם לוחות יהיו בעובי של כ 4 מ"מ, 243 מ"מ רוחב, 9.97 קילו ועם 8% לחות. אם כלא היה כלל לחות, הלוח היה שוקל 9 קילו בלבד.

עיבוד העץ

רוב עצי פרקט מיובשים לממוצע של כ 6% עד 9% לחות לפני העיבוד. בדיקות העיבוד נערכת על ידי התאחדות התעשיינים הלאומי לריצוף עץ, ומאפשרים חריגה של  5% מחוץ לטווח זה, הלחות המקסימלי הנה של 12%. טווח בין  6%-9% צפוי להיות הממוצע של כל סוגי מוצרי עץ המשמשים בסביבה ביתית רגילה, בהנחה שציוד סטנדרטי לחימום וקירור משמש להבטחת נוחות האדם.

הרצפה הסופית

פרקט בדרך כלל מיובש לתכולת הלחות הממוצעת במשק הצפוי לשימוש, כך שההתכווצות והנפיחות הן מזעריות וקריסה או פערים גדולים בין לוחות לרוב אינם מתרחשים. עם זאת, הייבוש והייצור הקפדני של ריצוף עץ אינם יכולים למנוע לגמרי התקנה כושלת.


יצרנים עם אחסון מבוקר יכולים לשלוט על תכולת הלחות של העץ עד לנקודה שהוא מונח על המשאית למשלוח. חלקים שונים בעולם יש EMC שנעים בין , אזורים יבשים (מתחת 5% EMC) עד לאזורים הלחים מאוד (מעל 10% EMC) בנוסף, ישנו מגוון רחב של לחות יחסית שיכול להיות מושפע באזורים כמו: בית הממוקם מול הים או בית אגם על מול בתים הנמצאים בריחוק באזורים אלו.


יצרנים רבים קוראים את כמות הלחות באמצעות מד לחות לפני שהפרקט עוזב את מפעל, קריאות אלה אז מצורפות לחשבוניות ורשימות אריזה (invoices). השימוש במד לחות משמש החל מרצפת הייצור, הפצה ועד להתקנה.

סיכום מעץ לפרקט

ריצוף העץ תמיד יתרחב (יתנפח) וייסוג (יתכווץ) בשל הלחות השונה, ותנאי טמפרטורה שקיימת בכל אתר. אפילו בין חדר לחדר באותו פרויקט.
עץ יתכווץ (סדקים יתפתחו) בעונות חימום (אובדן הלחות), והתרחבו (ריצוף יגדל ברוחב) בתנאי הקיץ לחים.


כמות התכווצות והתרחבות תלוי גם ברוחב של לוחות מותקנים. (רחב יותר בלוח גדול, יותר הסדקים ברצפה. לוחות רחבים יותר יקבלו מראה של עיוות קל).

email call waze waze