מתקינים דק – טיפים חשובים

בשנים האחרונות התפתח לו טרנד חם והוא עיצוב הגינה, החצר או המרפסת. השאלה העומדת היא כיצד נכון לעצב את החצר או המרפסות באופן שיהיה הן יפה והן פונקציונאלי. מחד יש לנו את האפשרויות השכיחות וביניהן נמצא צמחייה מגוונת, התקנת דשא סינטטי, ריצוף שיש ועוד. מאידך, השימוש בחיפויים השונים כגון התקנת דק ופרקטים המשווים לכל מרפסת או חצר, מראה יוקרתי ואזור מנוחה ואירוח נוסף. חשוב לציין כי מדובר בטרנד חם אשר אינו נחלתם של האלפיון העליון אלא חיפוי מושלם המעניק מראה יוקרתי ופונקציונאליות במחיר השווה לכל כיס.

 

טיפים להתקנת דק

מכיוון שכל בית, מרפסת או חצר, בעלי מתאר שונה, אין זה אפשרי להרכיב את הדק או הפרקט באופן שהוא אחיד וקבוע. כאשר מזמינים מומחה דקים, עליו למדוד ולהכין תוכנית התקנה בעבור הדק. יחד עם זאת, התקנת הדק נחלקת לארבעה שלבים עיקריים.

  • בנייה והכנת היסודות
  • התקנת תשתית
  • הרכבת הדק
  • גימור סופי

בנוסף לאלו יש להתחשב בעיצוב ולדאוג כי הדק ישתלב באופן הומוגני. להלן כמה טיפים עבור העיצוב הנכון והאופטימלי ביותר:

  • התאמת הדק למיקום – תחילה יש להתאים את סוג הדק הנכון ביותר. דק אשר יהיה בקרבת מים באופן קבוע או חשוף לשמש באופן ישיר, אינו אותו דק אשר יותקן בחצר מוצלת או ליד מקור מים.
  • חומרי גלם – בהתאם לתקציב הקיים, יש לבחור את הדק האיכותי ביותר. בחירה מושכלת זו, תשתלם בעתיד ותמזער הוצאות כלכליות נוספות בעבור אחזקה או בשל ליקויים.
  • קו עיצובי – כאשר ניגשים להתקנת דק במרפסת קיימת, לבטח ישנו קו עיצובי קיים או לפחות צבעים קיימים. יש לבחור בדק המתאים ומשלים את הקו הקיים.

התקנת דקים ופרקטים היא מלאכה מורכבת ביותר, המחייבת ומצריכה: ידע, מומחיות, ראש עיצובי וניסיון רב. התקנה שאינה מקצועית, פירושה הוצאות עתידיות וחוסר שביעות רצון.

מזה דק וממה הוא עשוי?

הדק הוא אחד מסוגי החיפויים, המשמשים לבתים פרטיים, חצרות, מרפסות, אולמות וגני אירועים, מבנים ציבוריים בהם יש גינה ועוד. לא מעט קבלנים ממליצים על סוג חיפוי זה בשל יתרונותיו הרבים. הרוב הכולל של סוגי הדק עשוי מעץ, זן וסוג העץ בו משתמשים משתנה וקיימים לא מעט סוגים. בין היתר: עץ אורן ( ידוע כעץ רך באופן יחסי), בבמבוק, מיני וזני עץ טרופיים (ידועים כקשיחים יותר).

מעבר לסוגי העץ הללו יש לציין גם את הדק הסינטטי, המהווה אופציה נהדרת שהחלה ומתפתחת במרוצת שנים האחרונות. הדק הסינטטי עשוי שבבי עץ ושלל חומרים סינטטיים אחרים. יחד, מרכיבים אלו מעניקים מראה דק עשוי עץ טבעי, כמו גם תנאי קשיחות ועמידות מצוינים. חשוב לציין כי הדק הסינטטי אינו מתאים לכל אלא לאזורים הידועים כסובלים ממזג אויר הפכפך וגם עבור אלו אשר אינם רוצים להשקיע בתחזוקה רבה

email call waze waze