גימור לכה או שמן

איזה גמר לפרקט הכי טוב, השאלה הזאת יותר מורכבת, ראשית זה עניין של טעם אישי ושנית לכך היא: מה הציפיות מרצפת העץ?
במשך עשורים רבים, ריצוף העץ בעולם היה בגמר לכה מוכן מהמפעל או גמר שנעשה בשטח. תחזוקה הפכה פשוטה, ליטוש על ידיים והברכיים הם נחלת העבר ויש בחירה בין מבריק ומראה מט. החדשנות בלכה היא המראה הדומה לרצפה המשומנת הנותנת לעץ להראות יותר 'טבעית'.

החיסרון הגדול ביותר של גימור לכה על רצפת עץ שהוא 'יושב' על הרצפה וכאשר נגרם נזק בשל חפץ חד או השפעת שחיקה בטווח ארוך של לכלוך, 'מלטש' נעליים, באזורי תנועה כבדים או תחת כיסאות, שולחנות... לכה אינה מגנה על העץ יותר ולכלוך / לחות יתנו לרצפת העץ מראה "אפור" ללא קשר למאמצי תחזוקה.

הפתרון הנכון יהיה לשייף את הרצפה במלואה וליישם גימור לכה חדש. מריחת שכבה לכה נכונה היא עבודת למומחה, הלכה מאוד לא סלחנית לטעויות שנעשו, ולכן לא ניתן ליישם אותה בעצמך.

עבודת התחזקות האינטנסיבית של השעווה המיושנת הפכה כעת נחלת העבר: שמנים החליפו את השכבות הרבות של השעווה. השמן חודר עמוק יותר לעץ, הרבה יותר מ-לכה והופכות אותה עמידה מפני לחות ומאפשרת לעץ "לנשום".

כיום רוב הפרקטים המשומנים באים עם גמר מוכן מהיצרן או יישום בשטח. קל מאוד ליישום והפרקט מאוד סלחני כאשר טעויות נעשות, למעשה. יש לו צפיפות שטח גדולה ולכן עמידות גבוה לתנועות שוחקות. מעבר לכך, ניתן לתקן כל נזק קטן עם יישום של שמן תחזוקה ללא צורך בשיוף כל הרצפה.

למראה של רצפת העץ המוגמרת בשמן יש יתרון של רצפה חמה יותר, עמוקה יותר בצבע לאורך השנים.

רצפת פרקט בגמר שמן דורשת מעט תחזוקה יותר מרצפה המצופה לכה, אבל לא בדרך המיושנת - רצפת השעווה המפרכת, מוצרי התחזוקה המודרניים פותרים בעיה זו.
ומצד שני: הדפסי נעליים רטובים (גשם, סתיו, תעבורה נכנסת במסדרונות) לא מופיע באופן מיידי, כמו על רצפה לכה.
אם זאת, חשוב לדעת, כי גם לגימור לכה וגם לגימור שמן ישנן איכויות שונות ורמות שונות. כך, שיש לכות עמידות יותר מלכות אחרות וכך גם בשמנים.

לא מעט אנשים שואלים אותנו, "האם אתה יכול לספק גימור קשה?" מה שהם בדרך כלל רוצים שהרצפה תהיה מספיק עמידה מפני שחיקה או כדי לפצות על עץ רך כמו אורן. במציאות, גמר  "קשה" יותר לא מונע היווצרות שקעים בעץ.

חשוב לקחת בחשבון שרוב הגימורים באיכות גבוהה במפעל מיושמים איפשהו בין שניים לשלושה מיל ( 1 מיל = 0.0254 מילימטר (בעובי. זה הוא כעשירית העובי של כרטיס אשראי. גמר באתר יכול להוסיף כמה מיל, אבל הם עדיין יוצרים משטח דק. לגימורים פשוט אין את היכולת למנוע השפעת לחץ על העץ מתחתיהם, ולכן הם לא יכולים להגן על הרצפה משקעים.

עם זאת, זה לא אומר שהם לא יכולים להיות עמידים. כאשר מדברים על שקעים וגימורי מפעל, שני דברים יש לשקול, שחיקה וגמישות. שהגמר יהיה עמיד כך שהלכה לא תרד בקלות ויאבד מהצבע ושהלכה תהיה גמישה מספיק שהוא לא ייסדק תחת השפעת לחץ או תלבין כאשר תישרט. שני דברים אלה לא ימנעו שקע, אבל הם גם לא ידגישו אותו.

מכיוון שמרבית רצפות פרקט המגיעים לישראל מגיעים מיצרניות זולות או שהחברה רוכשת את המוצרים הזולים מחברות איכותיות. איכות גמר המפעל ירוד, לכן ברוב המקרים לכות המיושמות בשטח עמידות יותר. בשמנים הסיפור קצת שונה, שימון במפעל ושימון בשטח לרוב אותו הדבר.  אלא אם מדובר בשמנים מיוחדים וצפופים יותר. במידה והפרקט איכותי מאוד, יצרניות ישתמשו בחומרי גמר טובים ואיכותיים, אך כאשר מדובר בפרקטים זולים, עדיף לבחור את הגמר מיצרניות גמר של פרקט איכותיות. כדי שיחזיק ויראה טוב לאורך זמן.

 

מושגים וסוגי גמר:

שילק (לכה שילק): אחד מהגימורים הוותיקים ביותר, למרות הירידה האחרונה שלה בפופולאריות, לכה נשארה חביבה במיוחד על חלק ממתקיני הפרקט. שילק מספקת מראה מבריק יפה וטבעי.

שילק מגיע בכמה נוסחאות. הוא יכול להיות כהה עם צבע מותאם אישית או בשימוש במצב הטבעי שלו, שהוא מעט כתום. נוסחה מולבנת הנה שקופה, ונוסחה אחרת מסירה את תוכן השעווה טבעית כדי לאפשר ללכה להשתלב עם מוצרים אחרים. שילק הוא מוצר טבעי היות והוא מיוצר ע"י חרק ה-luc.

לכה: (לא להתבלבל עם שילק), לכה הוא גימור עץ המתייבש במהירות, מיושם בדרך כלל ע"י ריסוס. הוא מתייבש מהר מאוד, מה שהופך את האבק ומזהמים לפחות בעיה.
באופן כללי, כמעט ולא ניראה את גימור לכה על רצפות עץ מודרניות. לא בגלל איכות הגימור, שהוא מבריק וקשה למדי, אלא בגלל האדים שמסוכנים לבריאות והאבק דליק. בנוסף, הלכה גבוהה ב VOCs. לכות על בסיס מים כיום בשוק, ידידותיים יותר לסביבה, אבל במחיר גבוה יותר.

ורנית: אם רצפת הפרקט הותקנה לפני שנת 1960, יש סיכוי טובה שהגמר היה או שילק או ורנית. את לכות הראשונות היו על בסיס שמן ירקות, אבל ורנית של היום משתמשת בשרפים סינטטיים (ויניל alkyds) במקום.

קשה יותר לשחוק או לחדור משילק, הלכה למרבה הצער עדיין לא עמידה כמו polyurethanes. למעשה, למרות שהיא זולה למדי, כמעט ולא משתמשים ברצפות עץ היום, הוחלפה במידה רבה על ידי גימורים מבוססי urethane. מי שבוחר ורנית בדרך כלל מעריך את העובדה שוורנית יכולה להיות מגוונת במגוון רחב של צבעים. ורנית גם יכולה להיות מדוללת מעט עם שמן כדי להפוך את יישום לקל יותר. דילול עם שמן הוא חרב פיפיות, עם זאת - גם הגימור רך יותר.

ורנית נחשבת גבוהה למדי בתרכובות אורגניות נדיפות (VOCs) בשל תוכן הממס. לפיכך, ורנית היא לא הבחירה ידידותית לסביבה. חסרון נוסף עם לכה הקושי ביישום. בדומה משילק, לוקח משהו מכישרון ליישם .. בניגוד משילק, הוא מתייבש לאט יותר, מה שהופך את אבק ומזהמים אחרים לסיבוך. כמו כן, גימור לכה דורשת מלטשת רטובה בין שכבות.

אל תתנו לכותרת מוצרים של ורנית לבלבל. ישנם מוצרים הנקראים ורנית ניגוב ואחרים הנקראים תערובות ורנית-שמן. ורנית ניגוב הוא מדולל עם מדלל צבע. מה שעושה אותו קצת יותר קל ליישום ומאפשר לחלק מה-ורנית לשקוע בעץ כמו גימור חודר, תוך התייבשות המצטברות על פני השטח המתקשה. תערובת ורנית-נפט, בניגוד לכך, מערבבים ורנית עם שמן Tung  או שמן פשתן. התוצאה היא משטח חודר שפועל ומיושם כמו שמן, ללא הצטברות על פני השטח הרצפה.

לכה פוליאוריתן: לברק הגבוה ביותר האפשרי בגימור קשה, עמיד במיוחד. לכה בפוליאוריטן המכונה גם urethane.

  • נוסחאות urethane הנפוצים ביותר כיום. Urethane מבוסס שמן הוא הפופולארי במיוחד כיוון שהוא זול למדי וקל ליישום, למרות שהוא מתייבש די באיטיות. בגלל זה הוא מבוסס מדללים, הוא יהיה כמובן מכיל VOCs גם כן. כמו כן, יש לו נטייה להצהיב את הפרקט עם גיל, במיוחד כאשר הם נחשפים לאור שמש בהירה.
  • urethane על בסיס מים מתייבשת מהר יותר מאשר על בסיס שמן והוא אינו מצהיב, אבל הוא  לא עמיד כמו ש urethanes אחר, כך שהוא לא מתאים לקומות עם תעבורה גבוהה. הנוסחה על בסיס מים היא גם דקה יותר מגימור על בסיס שמן, ולכן לוקח שכבה נוספת או שתי שכבות כדי לגמור את רצפת הפרקט בצורה טובה. הוא גם יקר ביותר ממוצרי גימור urethane. נוסף, כל גימור על בסיס המים הוא יותר ידידותי לסביבה, הוא בחירה פופולארית גימור פרקט.
  • נוסחת גימור urethane שלישית היא urethane moisture-cure. ניתן להשיג בשני מצבים סאטן או מבריק, בנוסחה אינן מצהיבה או גימור בגוון כתמתם הרגיל האופייני לחומרי איטום החודרים ביותר, moisture-cure היא בדרך כלל קצת יותר יקרה מחומרי איטום אחרים, כגון שילק או ורנית.  moisture-cure המונח מתייחס לעובדה שהלחות באוויר מסייעת לנוסחה זו להתייבש מהר יותר.
  • הסוג האחרון של גמר urethane, acid-cured, נקרא גימור השבדי בשל ארץ המוצא. ידועה גם בשם conversion varnish, גימור השבדי הוא נוסחה שקופה שלא מצהיבה ומתייבשת מאוד מהר. הוא גם דליק, כמו כל urethanes פרט לגימור על בסיס מים. נדיף באדים וקשה מאוד ליישום, זה בדרך כלל מומלץ  על ידי איש מקצוע מיומן, מה שהופך אותו אפילו יותר יקר מאשר כל urethanes אחר.

שעווה (WAX): היא כאן מאז ומתמיד, והיא כנראה לא הולכת לשום מקום בקרוב. השעווה נספגת לתוך הנקבוביות של העץ ומתקשה. היא משאירה שכבה על פני השטח. משמשת לעתים קרובות בשילוב עם פיגמנט (ועובדת עם רוב הפיגמנטים בקלות) תוצאה היא רצפת עץ בצבע שאתה רוצה עם ברק נמוך, גימור בגוון כתמתם במקצת.
רוב השעווה מוחלות במריחה ושיוף לגרום לו  להתייבש ולהבריק. ללא ריח ועמיד למדי, השעווה היא פגיעה למים ולחלק מהממסים יחד עם נזק סביבתי כגון השריטות ושפשופים. מכיוון שהוא זול למדי, הוא קל להחיל מחדש במידת צורך - אם מתעלמים מהעבודה הרבה לאחזקתו.

Tung Oil: כנראה הסילר החודר הפופולארי ביותר בשימוש על רצפות עץ, Tung Oil מגיע מאגוזי Tung. משמש במשך מאות שנים על ידי הסינים, Tung Oil קל ליישום, יש גוון כתמתם, ולא מכהה את העץ כמו שמן פשתן.
ל-Tung Oil יש חסרונות. הוא מתייבש לאט ודורש מספר שכבות עם השיוף בין שכבה לשכבה כדי להשיג משטח עמיד. הוא גם נוטה להפוך את הצבע ללבנבן, אם כל שכבה המיושבת עבה מדי. עם זאת, כמוצר טבעי, בר קיימא וידידותי לסביבה. למעשה, הוא אפילו בטוח לאכול ממנו - רק במקרה שאי פעם תחליט לאכול מהרצפה.

שמן פשתן: יחד עם שמן Tung , פשתן ידועה לא רק כגמר וסילר, אלא, בניגוד לשמנים ממיסים בשטח חומרי איטום, שמן Tung או פשתן סופג את האוויר ומתקשה. , בניגוד לחומרי איטום אחרים שמתקשים כאשר האדים מתאדים.
עשוי מזרעים שנלקחו מצמח הפשתן, הפשתן הוא מוצר טבעי וגם דל ב VOCs כמו שמן Tung . לפעמים, מעורבב או מבושל עם ממסים כדי לזרז את זמן הייבוש.


עם זאת, יש הבדלים קלים בין שני השמנים הללו. שמן פשתן לא ממש עמיד במים כמו שמן Tung. בנוסף, הפשתן מעט כהה יותר, כך שזה ישפיע על רצפת העץ בצורה שונה.
מיושמים באופן דומה, שמני פשתן ו Tung הם לא קשים לשימוש, כל עוד אתה יכול לחכות לרצפה להתייבש לאחר מכן. שניהם יעילים מאוד לתיקונים קלים לכיסוי שריטות, מאשר רוב מוצרי גמר אחרים.

מה מיוחד בשמן Tung של American Wood Oil?
שמן Tung מספק גמר עשיר המשפר את סיבי העץ ומבליט את היופי הגלום בה. הוא החודר עמוק לתוך העץ, סיבי עץ נאטמות מתחת לפני השטח, עקב המולקולות קטנות שלו. נוסחת בלעדית של יותר מ 100 שנה הדוחה המים ונותנת ההגנה החזקה ביותר נגד מוצרים ביתיים (כגון קטשופ, יין, חרדל, ...).


השמן של American Wood Oil ידידותי לסביבה והתחזוקה שלו היא מועטה מאוד. ברוב השמנים יש צורך לשמן אחד לשנה – שנתיים, לאומת השמן של American Wood Oil שאותו ניתן לשמן אחת לעד 10 שנים. היתרון הגדול שלו שהוא לא סופג לכלוך או כתמים כלל גם כאשר הם מתייבשים על העץ. כך מקבלים מראה טבעי לחלוטין עם כל היתרונות של לכה וכל היתרונות של שמן. מבחינה יישומית, הוא מתייבש מהר מאוד וניתן לקבל אותו בשלל גוונים.

warm gray             

             gold

             Bleached

            Wenge

            Aging Powder

מה מיוחד בלכה האקסטרה מט של Granwax?


הלכה על בסיס המים פותחה במיוחד על ידי Granwax חברה אנגלית מהטובות בעולם. מכיל באופן נמוך מאוד עד אפס, VOCs וממסים. אחד בגמרים ידידותיים לסביבה שיש, אין כלל VOCs והוא מושלם עבור פרויקטים רגישים אלה, לכה Masterfinish  אקסטרה מט הנה לכה דו רכיבית עמידה במיוחד, אומנם ידידותית לסביבה אך עדיין מתאימה לרצפות בעלי לתנועה כבדה מאוד. התוצאה היא רצפה טבעית ולא מבריקה אשר לא מצהיבה.

לסיכום, העולם מתקדם מאוד בנושא טכנולוגיית החומרים וכך גם חומרי הגמר לפרקט. אם זאת, ישנו מגוון עשיר של חומרים איכותיים פחות ואיכותיים יותר. חלק מבחירת הפרקט הוא גם לדעת שהגמר שהפרקט תואם לדרישתך אם כי חשוב שהוא יראה יפה,  לא פחות חשוב שהוא גם יישאר 

email call waze waze