פרקט עץ וחיות מחמד

לרבים מלקוחותינו יש חיות מחמד, והם ישמחו לקבל רצפת עץ שעמידה גם לציפורני כלב. האם  כלבים ופרקט יכולים לחיות בדו קיום ולחיות באושר ועושר?
זו שאלה מאתגרת מכיוון שכל העץ יקבל שקעים ושריטות לאורך הזמן - זה רק עניין של כמה וכמה זה עולה. אבל, אני לא חושב שזה סיבה להימנע מלהכניס פרקט לבית שלך, אם יש לך חיות מחמד. בדרך כלל, שאלה זו היא פחות בעיתית כאשר מדובר בחתולים ויותר מדאיגה לגבי כלבים, במיוחד לכלבים פעילים. ובעוד שיש דברים שאתה יכול לעשות (למשל קיצוץ ציפורנים או סידורם), אני הולך להתמקד בעץ קשה שיכול להיות עמיד יותר למכות ויימשך להראות מצוין לאורך זמן רב יותר.

סוגים של ריצוף פרקט הטובים לכלבים:

1. הימנעו מעצים רכים:

  • אורן, אשוח, ארז
  • דובדבן האמריקאי
  • אגוז אמריקאי
  • הבמבוק מפוחם (מקורמל)

עצים אלה הם רכים יותר ויהיו בהם שקעים בקלות רבה יותר - גם בלי כלב או בלי ילדים. הם יפים, אבל הם לא מאוד מעשיים. ובאופן אירוני, רובם יקרים יותר (משום שפחות אנשים קונים אותם ויש היצע נמוך). הערה: דובדבן ואגוז אמריקאי הם שונים מאשר דובדבן ואגוז ברזילאי. אמריקאי = רך; ברזילאי = קשה.

2. השתמש פרקט שכבתי יותר מאשר פרקט גושני. נהוג לחשוב שפרקט גושני הוא לעתים קרובות באיכות טובה יותר מרצפות עץ המהונדסות (שכבתי) מכיוון שניתן לשייף אותו ללא הגבלה והוא קשה יותר, אך הנחה זו מוטעית היות והפרקט הגושני משייפים עד השן (מקסימום 6 מ"מ)  והוא רך יותר. יהיה לך שקט נפשי עם שכבתי, מכיוון שהוא חזק יותר אם זאת תמיד ניתן לחדש את רצפת עץ אם אתה מקבל שריטות עמוקות או אם אתה מקבל כתמי מחיות המחמד.

3. הורד נעליים. הרבה לקוחות מאשימים את חיות המחמד שלהם בשריטות, אבל לעתים קרובות אנחנו עושים יותר נזק לרצפות שלנו מאשר החיות המחמד שלנו. בעוד שעקבים גבוהים הם לעתים קרובות לא אידיאלים לרצפת עץ, האשמה הגדולה ביותר אינם הנעליים עצמם, אלא מה שניתפס בנעליים. חצץ ולכלוך שנתפסים בנעליים שלנו שגורמים לרוב השריטות. או, לפעמים עקבים גבוהים שכבר נשחקו עם הזמן, הגומי משחק וקיים מסמר בתחתית. אז לפני שמאשים את בן המשפחה השעיר שלנו, רצוי להסתכל על הנעליים. לקוחות שלי המורידים את נעליהם, רצפות העץ שלהם במצב הרבה טוב ומחזיקות לזמן ארוך הרבה יותר.

4. פרקט Distressed. זהו סגנון שלקוחות אוהבים מיוחד בארץ. הוא נוטה להיות בסגנון כפרי. המראה הזה הוא לא לכל אחד. אבל, מאוד פרקטי עבור חיות מחמד ... הוא מראה את השריטות וכיפופים פחות כי הוא מעוצב כך – כך ששריטות חדשות לא יבלטו, פרקט שיש לו יותר ענים וסימני אופי יסתירו בקלות את השקעים ושריטות.

5. עץ קשה יותר, טוב יותר. מכיוון שלא כל הדברים שווים - ראה טבלת קשיחות עצים. עץ היקורי הנה בחירה מצוינת (1820 בסולם יאנקה). יש הרבה עצים קשים אחרים, שהם יותר קשים ... ניתן להסתכל הטבלה כדי לקבל מושג בנוע לקושי.

טבלת ינקה:

6. עצים עם טקסטורה מוברשת גדולה יותר, טובה בהסתרת השריטות. אלון הוא דוגמה מצוינת. במיוחד אלון אדום שיש לו טקסטורה מוברשת חזקה יותר מעץ אלון לבן. בעוד שאלון האדום הוא רק 1290 בסולם קשיות בטבלת יאנקה (שהוא עדיין קשה והוא מספיק חזק), הוא עושה את עבודה מצוין בהסתרת השקעים והשריטות בשל הטקסטורה החזקה. למעשה, בדרך כלל הוא מסתיר אותם טוב יותר מאשר דובדבן ברזילאי (2350) ואגוז ברזילאי (3684) שבו יש פחות טקסטורה מוברשת והוא חלק יותר. עוד דוגמאות לעץ קשה עם טקסטורה חלקה יותר - מייפל, ליבנה, עץ קשה אקזוטי כמו מהגוני, דובדבן ברזילאי, אגוז וטיק.

7. גמר מט ביחס למבריק. גימור מט בדרך כלל טובים ביותר מגמורים מבריקים אשר יציגו את השריטות על ידי האור המשתקף עליו. זה נכון עם או בלי חיות מחמד.

8. הצבעים בהירים יותר, הם בדרך כלל טובים יותר עבור חיות מחמד ומראים פחות שריטות. ראשית, צבעים כהים נוטים להראות שריטות והלכלוך בקלות רבה יותר. שנית, אלון הוא הסוג הנפוץ ביותר של פרקט ועץ האלון באופן טבעי בהיר. לכן, אם יש לך שריטה שחודרת את צביעת העץ, הוא ייראה פחות בצבעים הבהירים שכן מה שמתגלה מתחתיו דומה בצבעו. כדאי גם לשקול צבע שדומה לפרווה של כלבך כפי שהוא ישתלב קצת יותר.

9. הבמבוק הוא מאוד "מפוקפק" עם חיות מחמד - יכול להשתנות במידה רבה - חלקם טובים, רובם לא. העמידות של הבמבוק יכול להשתנות תלויה בסוג הבמבוק, להלן כמה הכללות.

התרחקו מבמבוק מוכתם – הוא נשרט בקלות רבה והבמבוק אינו מקבל צבע, כמו האלון.
במבוק "מקורמל" חלש יותר מטבעו עקב התהליך של חימום המחליש את מבנה שלו.
הבמבוק strand (דחוס) יכול להיות חזק מאוד - כך שאם יש לך חיות מחמד ואתה מעוניין במבוק, זו היא אופציה נהדרת - יקרה יותר, אבל יחזיק מעמד טוב יותר
רכישת במבוק זול והתוצאות - שקעים רבים.
למרות שבמבוק טבעי הוא חזק יותר מבחינה טכנית יותר מאלון, הוא  מראה שקעים בקלות רבה יותר (ובמבוק "מקורמל" הוא בדרך כלל רך יותר אלון).

10. השתמש ברפידות לבד מתחת לרהיטים ובאזור הכניסה במחצלות/שטיחים. חשוב במיוחד לכיסאות המשמשים בהם הרבה שהיו תחתיות גומי או פלסטיק. החלף בכיסאות גלגלים את הגלגלים לגלגלי סיליקון - לעתים קרובות לכלוך ייתפס בגלגלים וגרום לשחיקת הפרקט. רצוי להניח שטיח מחוץ להכניסה כדי למנוע קצב מהיר של שחיקה בשל גשם, שלג, מלח, לכלוך, כך הגנה על האזורים אלה ישמרו על הרצפות שלך.

11. ליטוש פרקט באתר, השתמש בחומרים איכותיים. לכות או שמנים באיכות טובה השומרות על הפרקט לתקופה רבה יותר ויסייעו לך להגן עליו לאורך זמן, בנוסף, יאריכו את הזמן לחידוש הבא של הפרקט.

12. שתן של כלב - סימון של כלב הוא תופעה שכיחה, ואחד שקשה לעצור לחלוטין מבלי להסיר את ריח השתן ממקום הסימון האהוב של הכלב. כלבים נמשכים לריח השתן של עצמם, וימשיכו לסמן באותו המקום, אלא אם כן הריח מתבטל. ככל שהכלב מסמן  באזור מסוים, כך יותר קשה להסיר את הריח.

  • נגב את כל שתן הגלוי ממשטח העץ באמצעות מגבת נייר או בד כותנה. השלך אותו במקום שהכלב שלך לא יכול לגשת, כמו אשפה בחוץ.
  • ניתן לרכוש היום תכשירים להסרת כתמים וריחות של חיות בית. שי מספר כאלה. ניתן לעשות את הפעולה מספר פעמים עד שהריח נעלם.
  • אופציה נוספת היא ניגוב בספוג הספוג בחומץ, לתת לו להיספג קצת ואז לייבש עם מגבת נייר.
  • אם זה לא עוזר צריך לשייף את האזור הנגוע ולמרוח סודה לשתייה בנדיבות על משטח העץ. שכבה של 3 מ"מ לפחות של סודה לשתייה. השאר אותו על העץ למשך 24 שעות, ולאחר מכן נקה. הקפד שסודה לשתייה יהיה במגע עם האזור לפחות 24 שעות, כך שהוא ימשוך את ריח מתוך נקבוביות העץ. מומלץ לעשות זאת רק לפני שיוף רצפה כי סודה לשתיה עלולה להרוס את הכלה או גמר השמן.
  • לטבול ביסודיות מגבת (תלוי בגודלו של האזור המטופל) בחומר ניקוי לפרקט. הנח המגבת מעל האזור הפגוע ואפשר לו להתייבש באופן טבעי. אל תזרז את הייבוש במכשירים. בדקו את המגבת במרווחי זמן של 12 שעות. כשהוא יבש לחלוטין, ריח השתן צריך להעלם.
  • ואם זה לא עוזר, אז הריח חדר עמוק לתוך העץ ויש להחליף את הלוחות הפגועות.

חשוב לציין כי היום ישנם גמרים חזקים מאוד שמונעות שחיקה, כך שמרבית הגמרים שאנו משתמשים מונעות שחיקה לאורך זמן.

email call waze waze