תחזוקת הפרקט ברחבי הבית

רצפת פרקט מוסיפה המון חן וזוהר לבית. אולם, כמו הרבה סוגי משטחים, כדוגמאת שטיחים, רצפות פרקט דורשות תחזוק שוטף על מנת לשמר את מראיתן. כאשר מעלים את סוגיית תחזוק הפרקט, תמיד נופלת עננת כבדות מעל נושא השיחה עקב המחשבה כי הפעולה קשה מנשוא וישר עולה רעיון העסקת מקוצען בנושא. אולם, כדאי לחשוב שנית, ניתן לתחזק ואף בקלות משטחי פרקט ביתיים מבלי להתייאש.

ריצוף הפרקט הוא משאב מאוד פופולארי ושכיח בעיקר בבתים פרטיים. כבר 30 שנה שמקפידים להשתמש בסוג ריצוף זה ולא מוותרים עליו. בניגוד לריצוף למינציה, ריצוף שדי דומה לרצפת הפרקט, זהו ריצוף דק, קליל ועמיד לשינויי מזג אויר. בנוסף, צורת ההרכבה של הפרקט מקלה על ההחלפה והחידוש של הריצוף במקרה הצורך.

סוג גימור הפרקט

הדבר הראשון שצריך לעשות לפני שמתחילים לתחזק באופן עצמאי את רצפת הפרקט, הוא לבדוק מהו הגימור שלו. בפרקטים הישנים קרוב לודאי כי תמצאו גימור של לכה. בבתים היותר חדשים, לרוב תמצאו גימור של פוליאוריתן. כיצד אם כן, תגלו מהו הגימור בפרקט שלכם? ניתן להעביר פיסת צמר גפן טבולה באציטון על שטח קטן מאוד בפרקט. אם הפרקט הפך לדביק, או שעבר מעט צבע לצמר גפן, אז הגימור הוא של לכה. אחרת, פוליאוריתן.


תחזוקת הפרקט

ידוע כי מים ועץ הם שני אויבים. לכן, בניגוד לתחזוקה של ריצוף קרמי, הדורש טאטוא ושטיפה, בעת ניקיון דירות עם פרקט, צריך להקטין עד כמה שאפשר את כמות הלחות בזמן הניגוב. מומלץ לאבזר את רצפת הפרקט בשטיחים ולהמנע מהליכה עם נעלי עקב עליה. על מנת לנקות את הרצפה, יש להשתמש בסמרטוט רך עם חומר ניקוי מיוחד ואחת לכמה חודשים יש לתחזק בעזרת הוספת שכבת גימור חדשה.

דווקא בעניין מטבחים, צריך לתת את הדגש לרצפת הפרקט. מומלץ מאוד להגן על הרצפה בעזרת שטיחון באזורים המועדים לרטיבות, כמו על יד הכיור, או אפילו ליד המדיח. במקרה ונשפך אוכל או שתיה על הפרקט, צריך לנקות את זה מיד ולייבש עד כמה שניתן. חשוב לשים תחתיות רכות לכסאות ולשולחנות על מנת שלא ישרטו את העץ או להניח גם אותם על גבי שטיח.


תיקון פגמים בפרקט

רצפת פרקט היא משטח שמועד לפורענות. לא אחת תמצאו שריטות על גבי העץ שיחסירו פעימה מלבכם. אך אל דאגה, ניתן לתקן את השריטות כך שאפילו לא יבחינו בהן. ניתן להשתמש במקל ליטוש, מוצר ייעודי לתיקון פרקטים העשוי שעווה, מן סוג של מרקר, המקנה לשריטה את אותו הצבע כמו של הפרקט. אופן ביצוע התיקון פשוט מאוד. פשוט צובעים את השריטה בעזרת מקל הליטוש ולגרד את השאריות בעזרת סכין למריחת חמאה. לא חייב להתאים את הצבע של מקל הליטוש לצבע הפרקט במדויק, מכיוון שלפרקט יש כמה גוונים.

email call waze waze